© 2011  OSP Krościenko Wyżne

Czas wakacji to jak wiadomo okres różnego rodzaju wyjazdów wypoczynkowych, zwiedzania wielu ciekawych miejsc. Takie właśnie miejsce stało się celem wycieczki Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Krościenka Wyżnego i Pustyn. Wizytę w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka, bo o nim mowa, zorganizowali opiekunowie wyżej wymienionych drużyn: Mateusz Liput i Krzysztof Podkul. Wyjazd odbył się 15.07 o godz. 6:30. Brało w nim udział łącznie 30 osób (27 druhen i druhów oraz 3 opiekunów). Zwiedzanie lotniska rozpoczęło się o godz. 8:30 od prezentacji obiektu przez przewodnika terminala głównego, omówienia jego podstawowych zadań oraz reguł w nim panujących. Następnie grupa udała się na taras widokowy gdzie można było zobaczyć tankowanie i ładowanie akumulatorów samolotu oraz przygotowywanie go do kolejnego lotu, tym razem do Warszawy. Chwilę później odbył się start ww. maszyny, który wzbudził nie lada zainteresowanie. Przewodnik w kolejnej części zaprezentował jak przeprowadzana jest kontrola osobista oraz bagaży oraz zaprezentował kaplicę im. Jana Pawła II, która znajduje się na pierwszym piętrze terminala i jest jednocześnie jedynym jego miejscem lotniska, gdzie panuje całkowita cisza.
        Następnym etapem wycieczki było udanie się do straznicy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, ale zanim grupa doszła na miejsce musiała przejść szczegółową kontrolę osobistą - taką, jaką przechodzą pasażerowie wpuszczani bezpośrednio na teren lotniska. Chwilę później, po wejściu na płytę lotniska zaobserować można było w oddali pięć wozów LSRG, a były nimi:
-GCBAPr 10/60+250 - FELIX,
- 2 wozy GCBA 9/70  Chinetti Tiger/S 6x6,
- GCBAPr 12/54+250  Boughton Barracuda,
- Boughton Barracuda 6x6,
- SLRt Volkswagen Transporter T4.
Szczegółowych informacji na temat posiadanego sprzętu oraz wiadomości na temat ww. samochodów pożarniczych udzielił strażak LSRG, będący tego dnia na służbie. Przybliżył zadania tamtejszych strażaków oraz jak wygląda zabezpieczenie lądowania i tankowania samolotów. Nastepnie zwiedzający mogli zasiąść za kierownicą jednego z samochodów. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia członkowie MDP wraz z opiekunami udali się z powrotem na terminal, gdzie otrzymali pamiątkowe upominki. Następnie grupa udała się na obiad, a około godz. 14:00 wróciła do domu.

tekst: M. Liput    foto: K. Podkul
jasionka - wycieczka mdp (1) jasionka - wycieczka mdp (2) jasionka - wycieczka mdp (3) jasionka - wycieczka mdp (4) jasionka - wycieczka mdp (5)
jasionka - wycieczka mdp (6) jasionka - wycieczka mdp (7) jasionka - wycieczka mdp (8) jasionka - wycieczka mdp (9) jasionka - wycieczka mdp (10)
jasionka - wycieczka mdp (11) jasionka - wycieczka mdp (12) jasionka - wycieczka mdp (13) jasionka - wycieczka mdp (14) jasionka - wycieczka mdp (15)