© 2011  OSP Krościenko Wyżne

Marzeniem każdej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej jest pozyskiwanie coraz nowszego sprzętu, który ułatwia w pewien sposób tę niełatwą służbę.  Przez ostatni miesiąc nasza jednostka OSP wzbogaciła się o nowe wyposażenie. Jego elementy mają podnieść nie tylko gotowość operacyjną naszych strażaków, komfort służby i działań, ale również poprawić bezpieczeństwo terenów przyległych do strażnicy oraz jej samej.
Pierwszym z zakupów było pozyskanie myjki wysokociśnieniowej KARCHER. Jest ona niezbędnym narzędziem pomagającym utrzymać czystość remizy oraz samochodów. Kolejnym elementem wyposażenia, o który wzbogaciła się Ochotnicza Straż Pożarna, był montaż monitoringu wokół remizy oraz w jej wnętrzu. Nad bezpieczeństwem strażnicy oraz jej okolic czuwa sześć, wysokiej jakości kamer, z których obraz przechowywany jest na dysku przez ok. 40 dni. Kamery ustawione są w taki sposób, aby swoim zasięgiem widzenia obejmowały nie tylko budynek strażnicy, ale również okoliczny parking oraz ul. Południową i Sportową. Centrala monitoringu mieści się w biurze, które urządzili nasi druhowie w miejsce warsztatu (przeniesionego na pomieszczenia garażowe). Monitoring założony został przez firmę EURONET. Wyżej wymieniona firma na prośbę prezesa - dh Mateusza Liputa, przekazała nam również nieodpłatnie komputer stacjonarny z monitorem (i akcesoriami). Na komputerze zainstalowany został program mOSP, który jest niezbędną bazą danych ułatwiającą prowadzenie tak dużej jednostki oraz ewidencję całego sprzętu. Przez ostatnie miesiące nasi strażacy mieli kłopoty z psującą się pralką, która dała się we znaki gospodarzom i konserwatorom. Na szczęście, w jej miejsce została zakupiona nowoczesna pralka firmy HOTPOINT - ARISTON o pojemności 11 kg. Kolejnym sprzętem, który pozyskała nasza jednostka były dwa radiotelefony MOTOROLA najnowszej generacji, umożliwiające komunikację w technologii analogowej oraz cyfrowej. Dzięki nim można prowadzić korespondencję radiową podczas działań oraz innych wydarzeń w najwyższej jakości.
Już niebawem rozpocznie się sezon na zagrożenia, jakie niosą ze sobą owady błonkoskrzydłe. Ich wzmożona aktywność w miesiącach letnich uprzykrza życie mieszkańców, a ich ukąszenia prowadzą do poważnych powikłań zdrowotnych, szczególnie u dzieci. Mając to na uwadze zakupiliśmy dwa ubrania przeciw osom i szerszeniom.
Od kilku tygodni w Domu Strażaka funkcjonuje świetlica dla dzieci i młodzieży z naszej gminy. Otwarta jest w każdy piątek  (z wyłączeniem świąt oraz dni wolnych od pracy) od godz. 17:00 - 20:00. Zapewniamy szereg atrakcji, takich jak: ping-pong, piłkarzyki oraz konsola Xbox Ona, która została przekazana nam przez GOPS i Urząd Gminy w Krościenku Wyżnym. Bardzo nam miło, że przez pierwsze dni otwarcia nasz pomysł spotkał się z niemałym zainteresowaniem młodszego pokolenia naszej społeczności. Liczymy również, że przy tej okazji uda nam się włączyć w szeregi OSP Krościenko Wyżne nowe druhny i druhów.
Znaczna większość wyżej wymienionego wyposażenia, które pozyskaliśmy, nie znalazłaby się u nas, gdyby nie pokrycie kosztów ich zakupu z budżetu Urzędu Gminy Krościenko Wyżne. Bardzo dziękujemy za okazane wsparcie tym bardziej, iż kwota sfinansowania ww. zakupów jest duża.
Mamy szczerą nadzieję, że przy współpracy z Panem Wójtem oraz Urzędem Gminy uda nam się zakupić w tym roku ciężki zestaw narzędzi hydraulicznych Holmatro, o którego pozyskanie staramy się już przez kilka lat.