© 2011-       OSP Krościenko Wyżne
     Sobota była pracowitym dniem dla wielu jednostek OSP z naszego powiatu. Powodem tego były liczne pożary traw, które od kilkunastu dni są zmorą strażaków. Bardzo rozległy pożar nieużytków rolnych odnotowano na terenie gminy Chorkówka, a w jego gaszenie zaangażowanych było 8 zastępów straży pożarnej. Pełne ręce roboty mieli również nasi strażacy z OSP Krościenko Wyżne, ponieważ do działań wyjeżdzali dwukrotnie sobotniego wieczoru oraz dwa razy w nocy z soboty na niedziele.
     Do pierwszego pożaru OSP Krościenko Wyżne zadysponowane zostało o 19:44. Płonęły oczywiście trawy, tym razem na ul. Brzozowskiej. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz ugasili pożar przy pomocy tłumic. Działania utrudniał dodatkowo bardzo silnie wiejący wiatr. Do działań zadysponowany został również zastęp z JRG Krosno. Akcja zakończyła się o godz. 22:20. Warto zaznaczyć, iż wyjazd do działań po raz pierwszy odnotował nowy nabytek OSP Krościenko Wyżne - GBARt 2/17 Star Man. W skład 6-osobowego zastępu wchodzili następujący druhowie: Liput Damian, Pelczar Stanisław, Michna Marcin, Szałankiewicz Paweł, Piertuszka Michał, Glazar Gabriel.
     Po raz drugi syrena alarmowa rozbrzmiała w Krościenku o godzinie 22:39. Po raz kolejny OSP Krościenko Wyżne wyjechało do pożaru traw, które płonęły między ul. Brzozowską, a ul. Dukielską (w Pustynach). Strażacy opanowali płomienie przy pomocy tłumic. Na miejscu pracował również zastęp z OSP Pustyny. Działania trwały ponad pół godziny.
     Na kolejny wyjazd nie trzeba było długo czekać, gdyż kilka minut po północy po raz kolejny 6-osobowy zastęp z OSP Krościenko Wyżne wyjechał do pożaru traw w pobliże miejsca, z którego niedawno wrócił. Tym razem płomienie objęły nieużytki rolne w kilku różnych miejscach oddalonych od siebie o kilkanaście metrów. Podobnie jak przedtem ugaszono przy pomocy tłumic. Działania zakończyły się kilka minut przed godz. 1:00 w nocy.
     To jeszcze nie koniec, gdyż o godzinie 4:30 w niedzielny poranek strażacy z naszej jednostki wraz z OSP Żarnowiec zadysponowani zostali przez MSK Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie do zabezpieczenia powiatu krośnieńskiego, które polegało na pozostaniu w pełnej gotowości do działań na terenie całego powiatu. Było to spowodowane wyjazdem 5 zastępów z JRG Krosno do pożaru bloku mieszkalnego przy ul. Okulickiego w Krośnie. Strażacy z Krościenka około godzine pełnili dyżur w swojej strażnicy.

Tekst: M. Liput.