© 2011  OSP Krościenko Wyżne

W dniu 23.04.2016 r. na terenie Wytwórni Mas Bitumicznych w Pustynach odbyły się ćwiczeia ratowniczo gaśnicze „SMOLARNIA 2016”. W manewrach brały udział jednostki z OSP-KSRG z terenu Gminy Krościenko Wyżne (Krościenko Wyżne, Pustyny); z OSP-KSRG z terenu Gminy Miejsce Piastowe (Miejsce Piastowe, Rogi); z OSP-KSRG z terenu Gminy Iwonicz Zdrój (Iwonicz, Iwonicz Zdrój).
Według scenariusza ćwiczeń w Wytwórni Mas Bitumicznych doszło do pożaru zbiorników z asfaltem, w skutek czego dwie osoby - pracownicy obsługi zostały poszkodowane. Wystąpiło również zagrożenie rozszczelnienia zbiorników i  rozprzestrzenienia się ognia na budynek produkcyjno - magazynowy znajdujący się w sąsiedztwie baterii zbiorników. Do zadań przybyłych na miejsce zastępów należało m.in.: dojazd na miejsce pożaru oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Następnie rozpoznanie oraz przeszukanie terenu pod kątem osób poszkodowanych i ich ewakuacja. Udzielenie kwalifikowanej pomocy przedmedycznej oraz lokalizacja i likwidacja pożaru. Kolejnym zadaniem było zabezpieczenie wody do zewnętrznego gaszenia pożaru (punkt czerpania wody - dowożenie, przetłaczanie, przepompowywanie). Ze względu na silne zadymienie strażacy musieli pracować przy użyciu aparatów ochrony dróg oddechowych. W działaniach brał udział zastęp GBARt 2/17 z naszej jednostki OSP, a w jego skład weszli: Dariusz Gruszka (dowódca), Paweł Szałankiewicz (kierowca) oraz ratownicy: Michał Zarych, Krzysztof Łącki, Radosław Jurczak oraz Marcin Staroń. Pracy zastępów Ochotnyczych Straży Pożarnych przyglądał się Zespół Inspekcyjny Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.

tekst: M. Liput, foto: krosno112

cwiczenia smolaria 2016 w pustynach (1) cwiczenia smolaria 2016 w pustynach (2) cwiczenia smolaria 2016 w pustynach (3) cwiczenia smolaria 2016 w pustynach (4) cwiczenia smolaria 2016 w pustynach (5)