© Since 2011   OSP Krościenko Wyżne
© 2011-      OSP Krościenko Wyżne
Trzy osoby nie żyją, a kilkanaście zostało rannych w katastrofie samolotu An-2 na lotnisku w Krośnie. Na szczęście to tylko pozorowane ofiary do celów aplikacyjnych ćwiczeń służb ratunkowych, które odbywają się w dniach 6-7 października na terenie Krosna i Jedlicza. Ćwiczenia służb ratunkowych polegały na skoordynowanym podejmowaniu działań ratowniczo – gaśniczych mających na celu neutralizację zagrożeń.W dniu 6 października ćwiczenia straży pożarnej odbywały się w budynku Komendy Miejskiej PSP w Krośnie, gdzie strażacy skupili się na pracy teoretycznej. Natomiast w drugim dniu ćwiczeń zorganizowano w Krośnie i Jedliczu epizody praktyczne z użyciem sił i środków międzypowiatowych. Pierwszy epizod rozegrał się na krośnieńskim lotnisku, gdzie upozorowano katastrofę lotniczą z kilkunastoma osobami rannymi. Pozoracja była bardzo realistyczna, osoby biorące w niej udział miały spreparowane rany, aputacje, złamania kończyn. Niektórzy pozoranci za zadanie mieli odegrać wcale niełatwą rolę denata.Działania strażaków skupiły się na ewakuacji z samolotu osób poszkodowanych, ugaszeniu płonącej części kabiny, ustawieniu punktu medycznego (namiotu) oraz udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym w pożarze samochodu służby lotniskowej, który był również ustawiony niedaleko samolotu.Do pomocy ruszyli też ratownicy medyczni z krośnieńskiego Pogotowia Ratunkowego oraz ratownicy z Maltańskiej Służby Medycznej. Na miejsce przybyła również grupa policjantów, która zabezpieczała miejsce zdarzenia.Kolejnym epizodem był pożar zbiornika z substancją chemiczną oraz jego rozszczelnienie. Do akcji prócz zastępów z terenu Krosna ściągnięto siły i środki z kilku powiatów województwa podkarpackiego. Niestety media nie zostały wpuszczone do środka Rafinerii. Obiekt należy do krótkiej listy infrastruktury o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego państwa polskiego.Siły i środki biorące udział w ćwiczeniach:
- JRG KROSNO (GCBA Scania, GCBA Renault, GBA Mercedes, GBAPrRt Man, GLRt Renault, SLKw Fiat, SOp Nissan, SLOp Nissan, SLOp Mitsubishi, SLbus VW, SLRwys Tarpan, SLRwys Ford)
- JRG JASŁO (GCBA Renault. SRchem Iveco, SLOp Skoda, SLOp Opel)
- JRG SANOK (GCBA Man)
- JRG LESKO (GCBA Scania)
- JRG BRZOZÓW (GCBA Star)
- JRG USTRZYKI DOLNE (GCBA Scania)
- KW PSP RZESZÓW (SLOp Nissan, SLOp Hyundai)
- OSP ŻARNOWIEC (GCBA Jelcz)
- OSP JEDLICZE (GCBA Jelcz)
- OSP MODERÓWKA (GCBA Jelcz)
- OSP TURASZÓWKA (GCBA Jelcz)
- OSP SZCZEPAŃCOWA (GBARt Man)
- OSP KROŚCIENKO WYŻNE (GBARt Star)
- OSP RYMANÓW (GCBA Jelcz)
- ZSP JEDLICZE (GCBA, GCBA, GCBA)
- ZSP TRZEBINIA (GCBA)
- SPPR KROSNO (ZRM, ZRM)
- SŁUŻBA MEDYCZNA MALTA (ZRM)

Więcej zdjęć znajdziecie Państwo na portalu Krosno112.pl, kopjując ten link do swojej przeglądarki:   http://krosno112.pl/aktualnosci/z-zycia-sluzb/item/1203-katastrofa-lotnicza-i-pozar-w-rafinerii-cwiczenia-sluzb-ratunkowych

tekst i zdjęcia: Krosno112.pl

Ćwiczenia służb ratowniczych 2015   fot. krosno112.pl